ÇÖZÜMLERİMİZ
ÇÖZÜMLERİMİZ

Elektrik Alan;

Elektrik alan, herhangi bir elektrik yükünün farklı bir elektik yükü üzerinde oluşturduğu itme ve çekme kuvvetidir. Elektrik alan elektrik akımı olmasa bile gerilimin var olduğu her noktada oluşabilir. Birimi Volt/metre ( V/m ) dir.

Manyetik Alan;

Manyetik akı yoğunluğu, elektrik yüklerinin hareketi sonucunda yani elektrik akımı var olduğunda meydan gelir. Birimi Tesla ( T ) olarak gösterilir.

Elektrik alan herhangi bir engel ile karşılaştığında değeri olduka azalır ve engelin diğer tarafına geçişi zorlaşır. Ancak manyetik alanda bu durum söz konusu olamaz çünkü manyetik akı bir dalga boyudur. X ve Gama ışınları gibi düşünülebilir.

Transformatör merkezlerinde (TM) çalışanlar, baz istasyonlarının yoğun olarak kullanıldığı nüfusu yoğun şehirlerde manyetik alanların etkisi oldukça fazladır. Özellikle endüstride 380/154 kV transformatör merkezlerinde çalışanların maruz kaldığı manyetik alan dikkate alınmalıdır. Çünkü bu alanlarda büyük gerilim ve akım değerleri var olmaktadır .

elektromanyetik alan olcümü

Uluslararası İyonlaştırıcı Olmayan Rasyasyondan Korunma Komitesi ( ICNIRP) ye göre 50 Hz frekansında manyetik alana maruz kalma limiti 500 μT olarak belirlenmiştir. Bunun üstünde ki değerlerde manyetik alana maruz kalma insan biyolojisinde risklere yol açmaktadır.

Shunt Technologies, bu tür tesislerde manyetik alan değerlerinin standartlara göre karşılatırmasını yaparak kapsamlı bir rapor sunmaktadır.

Copyright © 2004 - 2024  Erbab Elektrik Elektronik İnşaat Taahhüt Tur.San. ve Tic.Ltd.Şti.
Kemal Reis Caddesi No: 19/1 35410 Gaziemir İzmir | Tel: +90 232 251 9212