ÇÖZÜMLERİMİZ
ÇÖZÜMLERİMİZ

Güç sistemlerinde akım ve gerilimin dalga şeklinin ideal olarak sinüsoidal biçimde olması istenir. Fakat bu her zaman mümkün olmaz. İşte harmonik, A.A’da sinüsoidal dalga şeklinin bozulmasıdır. Farklı frekansta ki sinyaller saf sinüsoidal dalga şeklinin yapısında bozunumlar yapar.

Sinüsoidal dalga şeklinin bozulmasının sebepleri; yarı iletken elemanların anahtarlama etkileri ve nonlineer yüklerin (transformatör, ark fırınları, indüksiyon ocakları vs) şebekeye bağlanmasıdır.

Harmoniklerin Etkileri;

Harmonikler; motorlar, generatörler, kondansatörler, transformatörler ve enerji iletim hatlarında ilave kayıplara neden olurlar. Bazı durumlarda da harmonikler, güç sistem elemanlarının zarar görmesine veya devre dışı kalmasına sebep olurlar. Ayrıca harmonikler nedeniyle rezonans olayının meydana gelme olasılığı artacaktır. Rezonans sonucu oluşabilecek aşırı akım ve gerilimler, işletmedeki elemanlara büyük zararlar verecektir.

Nonlineer yüklerin oluşturduğu harmonik akım bileşenleri, sistemde harmonik gerilimlerin oluşmasına neden olurlar. Harmonik gerilimler ise bu sisteme bağlı lineer ve nonlineer yükler üzerinden harmonik akımlar akıtırlar. Böylece kendileri harmonik üretmeyen elemanlar (yükler) harmonik bozunumlara maruz kalabilirler.

Sistemizde var olan harmoniklerin etkilerini azaltmak için bir çok yöntem mevcuttur.

Harmonik bileşenleri bu olumsuzluklarının incelenmesi ve giderilmesi bakımından harmonikli sistemlerde detaylı analizlerin yapılması gerekmektedir.

Bunlar;

  • Harmonik Akımları Azaltmak
  • Filtreleme
    • Aktif Filtre
    • Pasif Filtre
    • Karma Filtre
  • Devre Kesiciler

 

Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK)  standartlarında Toplam Harmonik Gerilim Bozunumu (THDV) %3, Toplam Harmonik Akım Bozunumu (THDI) %8 altında olması gerektiğini, üzerinde olması durumunda kompanzasyonu sisteminde kullanılan kondansatörler ile rezonansa girerek hem kondansatörlere hem de sisteminizdeki diğer yüklere zarar verebilecek duruma gelmektedir.

Shunttech olarak hem devlet kurumlarına hem de özel sektör kuruluşlarına gerilim ve akım harmoniklerinin sistemlerine zarar vermeden önce tespit edilmesinde ve var olan harmonik türlerine göre çözüm sunma hususunda “Harmonik Analiz Ölçme ve Raporlama” hizmeti vermekteyiz. Ölçüm sırasında kullanılan “Enerji Analizörü”, TÜRKAK tarafında akredite edilmiş kalibrasyon labratuvarları tarafından onaylanmıştır. Ayrıca  gerilim düşümü (sag), gerilim yükselmesi (swell), nominal değerde atlamalar(notch) ve kısa süreli gerilim kesintileri (outage) gibi güç kalitesi bozuklukların tespit edilmesi hususlarında Harmonik Analizi, Ölçme ve Raporlama hizmeti içerisinde sunulmaktadır.

Copyright © 2004 - 2024  Erbab Elektrik Elektronik İnşaat Taahhüt Tur.San. ve Tic.Ltd.Şti.
Kemal Reis Caddesi No: 19/1 35410 Gaziemir İzmir | Tel: +90 232 251 9212