Bina Otomasyonunda Kablosuz Çözümler

Bina Otomasyonu Nedir ?
Binalarda uygulanan; iklimlendirme, aydınlatma, yangın algılama, kartlı geçiş ve kameralı güvenlik sistemlerinin (CCTV) ayrı ayrı veya birbirleri ile entegre çalışarak, hem konforu yükselten hem de enerji verimliliği konusunda önemli role sahip olan sistemdir. Binaların kurulum maliyetini yükselten bu uygulamalar, işletme maliyetlerini ise ciddi oranda azaltırlar. Tüketilen enerjinin gün be gün arttığı, yeni kaynaklara ve yatırımlara ihtiyaç duyulan günümüzde, enerji verimliliğinin önemi giderek artmaktadır. Stand-by konumunda bırakılan bilgisayarların bile dünya genelinde bir yılda 80 milyon € gereksiz enerji tüketimi yaptığını düşünürsek, bir binadaki enerji tüketiminin %80’ini kapsayan aydınlatma ve iklimlendirme sistemlerinde yapılacak tasarruflar büyük ölçüde önem arz etmektedir.

sch1
Dünyadaki enerji tüketiminin %33’ü binalar tarafından yapılmaktadır. Bu binalardaki yaşam kalitesini artırmak ve dünyaya verilen zararı azaltmak adına “yeşil bina” kavramı ortaya çıkmıştır. Amerika’da yapılan bir çalışmaya göre yeşil binalarda, enerji tüketiminde %24-50, atmosfere yapılan CO2 salınımında %33-40 ve su tüketiminde ise %40 oranında azalma sağlanabilmiştir.

sch2

Bina Otomasyonunda Kablosuz Çözümler
Günümüz itibariyle kablosuz teknoloji, artık her alanda karşımıza çıkıyor. Bilgisayardan cep telefonlarına, araçlarımızdaki GPS’den restoranlardaki WiFi istasyonlarına, hatta evimizdeki bebek telsizlerimize kadar kablosuz teknoloji hayatımızda yer alıyor.

Peki bina otomasyonu ?
Yüksek bant genişliği gerektiren uygulamalarda dahi veri iletişimini kablosuz teknoloji ile çözüyorken, düşük bant genişliği gerektiren bina otomasyonunda neden kablolar hala hayatımızda? Kablosuz teknolojinin insanlar üzerinde pozitif olduğu kadar negatif etkileri de mevcut . Hepimiz WiFi kullanırken sinyal gücü sorunuyla en az bir kez karşılaşmış ve kablosuz veri aktarımına duyduğumuz güveni tekrar sorgulamışızdır. Bina otomasyonunda kullanılacak kablosuz çözümlerin bugüne kadar yetersizliğinden kaynaklanan kaygıyı Schneider Electric lansmanını yaptığı SmartStruxure Lite çözümü ile ortadan kaldırıyor. Geçmişte zayıf sinyal gücüne sahip WiFi tercih edilmesinden, pile duyulan ihtiyaçtan, mesh network seçeneği eksikliğinden ve hatalı güvenlik prosedürlerinden kaynaklı başarısızlık sebeplerini analiz eden Schneider Electric, kullanıcılarını ZigBee ve EnOcean ile buluşturmak istiyor.
Kablosuz çözümlerde kullanılan WiFi 11 kanala sahiptir ve bunların sadece üçü birbiriyle örtüşmeyen kanallardır. ZigBee ise birbiriyle örtüşmeyen 16 ayrı kanala sahiptir ve parazit sorunuyla karşılaşmak imkansızdır. Aynı zamanda WiFi kullanırken menziliniz 10 metre iken, bu rakam ZigBee’de 100 metre, EnOcean’da ise 30 metredir.

sch3
EnOcean protokolü ile çalışan saha ekipmanlarının çoğu bataryasız çalışır. Bu durumda akla ilk gelen soru; batarya ve kablo yokken bu cihazlar enerjisini nereden sağlıyor? Işık seviyesi sensörü gibi sürekli sistemle haberleşen cihazların üzerinde, hesap makinesinde görmeye alışık olduğumuz solar hücreler yer alıyor ve cihazlar enerjilerini burdan karşılıyorlar. Anahtarlama cihazları ise bu hücreye dahi ihtiyaç duymuyor.

sch4

Butona basıldığı anda bir elektromanyetik indüksiyon ile milisaniye mertebesinde bir voltaj darbesi üretiliyor. Buradaki mekanik enerjinin bir kısmı, sinyali 100 metre uzaklığa gönderebilecek güç için yeterli elektrik enerjisine dönüştürülüyor, bir kısmı da diğer sinyal için yayın tekrar kurulmasını sağlıyor. Bu sayede kullanıcıya, anahtarını çift taraflı bant ile cam duvarlara bile montaj imkânı sunuluyor.

sch5
Günümüz itibariyle, geleceğin teknolojik dünyasına uygun kablosuz bina otomasyonu, artık hayatımızın bir parçası ve sistem performansları kabul edilebilir bir seviyeye ulaşmış durumda. İleride kablosuz enerji aktarımının da bu seviyelere ulaşabilmesiyle, milyarlarca metre kablo kullanımına gerek kalmayacak. Bu sayede hem petrolden hem de bakırdan elde edilecek tasarruf ile sadece yeşil binalar için değil, daha yeşil bir dünyada için de adım atılacağına kesin gözüyle bakılabilir.

Resimler
x
Copyright © 2004 - 2024  Erbab Elektrik Elektronik İnşaat Taahhüt Tur.San. ve Tic.Ltd.Şti.
Kemal Reis Caddesi No: 19/1 35410 Gaziemir İzmir | Tel: +90 232 251 9212